1000 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Sepetim
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
3 4
Menfez Nedir?

Menfez, herhangi bir ortamda, istenildiği doğrultuya doğru dışarıdan içeriye ya da içeriden dışarıya havanın sirkülasyonu sağlaya bilmek veya ortam iklimlendirme amacı ile yerleştirilmiş olan portatif kanalcıklara verilmiş olan isimdir. Menfez tipine bağlı olarak açıla bilme ya da kapana bilme özellikleri bulunan ya da sabit, ince geçirgen yapıda ki kanallara sahip olan, hava ya da suyun geçişini sağlamaktadırlar. Menfezlerin kullanım sebebi, geçişi sağlanmak ve istenmekte olan madde dışında ki maddelerin geçişlerinin engellenerek sadece istenenlerinin geçmesini sağlamaktadır.

Örnek olarak hava menfezi, hava akışının gerçekle bileceği ebatlarda aralıklar bulundurma sureti ile havalandırmanın girişine takılarak hava dışında ki yabancı maddenin geçmesine izin vermeden içinde bulunulan ortamı havalandıra bilme özelliğine sahiptirler. Açıla bilme veya kapana bilme özelliği olan bu menfez tipi, havanın akış miktarını düzenleye bilmek için kanatlarının aralık seviyesini ayarlamak sureti ile kontrol edilmektedir.

Sistem odalarında ve de veri merkezlerin de enerji hatlarının da ısı oluşturmakta olan bölümlerin de, sıcak ve soğuk hava koridorları ile bölünmüş olan ortamların hava geçişleri sebebi ile de kullanılmaktadır. Bu menfez tipi, havanın şiddeti ile beraber yönünü de kumanda edebilme özelliği ile kontrol altında kalmış olan ısıyı ihtiyaç hissedilen bölgelere nakletmektedir.

Menfezler, ihtiyaç duyula bilen ortamlara göre çelik, demir, alüminyum, plastik ya da jelatin gibi maddelerden üretilmektedir. Bu menfezler içerisin de plastik menfez en çok rastlanılan menfezler arasındadır. Kullanım alanları oldukça fazla olan menfezler, pek fark edilemese de bireyin elinin altında ki bilgisayarın ses çıkış bölgesinden, kişilerin lavabolarının su giderlerine kadar pek çok nokta da bulunmaktadır.
 
Alüminyum menfez nedir?
 
Günümüz de üretimi sağlanan pek çok menfez tipine rastlana bilinmektedir. Menfezler çeşitli yerlerde hava sirkülasyonunu sağlaya bilmek amacı ile tercih edilmekte olan ürünlerdir. Hava giriş çıkışını sağlayan ve çokça da ihtiyaç duyulan bu ürünlerin çok sayı da çeşidi bulunmaktadır. Plastik, alüminyum, demir, çelik gibi maddelerden üretimi sağlana bilinen bu ürünler, bireylerin yaşamlarında oldukça önemli bir yere sahiptirler. Bu menfez tipleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi de alüminyum menfezlerdir.

Alüminyum menfezlerin bu kadar çok rağbet görmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler içersin den en büyüklerin den bir tanesi de şüphesiz alüminyum menfezlerin oldukça sert olmalarıdır. Diğer madde türlerine göre oldukça sert bit yapı da bulunan alüminyum menfezlerin oldukça sert ve de dayanıklı olmalarını sağlamaktadır. Günümüz de bireylerin menfez alımın da dikkat ettiklerin en önemli hususlardan bir tanesi de menfezlerin ne kadar dayanıklı olup olmadıkları meselesidir. Bireyler fiyatları her ne kadar değişe bilse de daha güçlü ve dayanıklı olan menfezleri, daha kırılgan maddelerden üretimi sağlanan menfezlere tercih etmektedirler. Bu sebep ile alüminyum menfez en çok tercih edilen menfez türlerin den bir tanesidir.

Müşterilerin menfez alır iken dikkat ettikleri ikinci bir husus ise hiç şüphesiz menfezlerin ağırlığı ile alakalıdır. Güçlü ve sert menfezler isteyen müşteriler aynı zaman da menfezlerin hafif te olmalarını önemsemektedirler. Demir ve çelik menfezlerin aksine alüminyum menfezler oldukça hafif bir yapıya sahip olmaktadırlar. Demir ve çeliğe nispet ile yaklaşık olarak üçte bir oranın da hafif olan alüminyum menfezler en çok tercih edilen menfez türlerindendir.
 
Menfez fiyatları nasıldır?
 
Menfez satın alınır iken merak edilenler den bir tanesi de menfez fiyatları konusudur. Türüne cinsine göre menfezlerin fiyatları farklılık göstermekle birlikte her bütçeye hitap edebilecek menfez bula bilmek mümkündür. Satın alınacak noktaya göre fiyatları değişe bilse de genel olarak beş ila yüz lira arasın da menfez bulabilmek mümkündür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.