2000 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Sepetim
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
3 4
Ölçü Aletleri

Günümüzde birçok ev ve iş yerinde çeşitli işlemleri yapmadan önce çeşitli ölçümler yapmak gerekmektedir. Bu ölçümler ise beraberinde farklı ve yapılacak işe uygun olan ölçüm aletleri gerektirmektedir. Bu ölçü aletleri her faaliyette farklılık göstermektedir. Bir terzinin kumaşı ölçmesi ya da bir inşaat mühendisinin yaptığı ölçümler veya gıda pazarlarında ki ağırlık ölçümlerinin her biri için işlevsel ölçü aletleri bulunmaktadır.

Bunlar da yine özelliklerine göre klasik veya modern tarzlarda bulunabilmektedir. Özellikle günümüzde birçok ölçüm aleti elektronik özellikler taşımaktadır. Elektronik ölçüm aletleri klasik ölçüm araçlarına göre çok daha hassas ve detaylı ölçümler yaptığı gibi kullanım açısından da pratik bir yapıya sahiptirler.

Klasik Ölçü Aletleri Nelerdir

- Ağırlıklı olarak terzilerde kullanılan ölçü aletleri arasında yer alan mezura metraj ölçümlerinde kumaş gibi malzemeleri ölçmek için kullanılmaktadır.
- Yine bu ölçü aletleri arasında yer alan terazi yer çekim etkisini de kullanarak kütle ve ağırlık ölçümlerinde kullanılmaktadır.
- Açısal uzunlukları ölçmek için açı ölçer kullanılmaktadır.
- Daha çok düz çizgiler çizmek için de kullandığımız cetvel bu çizdiğimiz çizgilerin hangi uzunlukta olacağını belirlemeye yada belli uzunlukta çizgilerin boyunu ölçmeye yaramaktadır.

Modern Ölçü Aletleri Nelerdir

- Modern ölçü aletleri genel anlamda dört ana başlık altında toplanabilir.
- Bunlardan birincisi ibresi ve kadranı olan analog ölçüm aletleridir. Analog ölçüm aletleri sıklıkla değişen ölçüleri yeniden ölçmede kullanılan pratik aletlerdir.
- Yine ikinci olarak ölçülen değeri bir ekranda sayısal olarak aktaran dijital göstergeli ölçüm aletleri mevcut bulunmaktadır. Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.
- Üçüncü olarak ölçüm değerlerini daimi şekilde bir platforma aktararak kaydeden ölçüm cihazları olarak kaydedici ölçüm cihazları bulunmaktadır. Bunlara emsal olarak deprem ölçüm cihazları, kalp ritmini ölçen kardiyografi cihazları yada meteoroloji tarafından kullanılan hava durumlarını kaydeden cihazlar verilebilir.
- Son olarak ise elektrik ölçüm cihazları gibi ölçüm değerleri toplayarak gösteren toplayıcı ölçüm cihazları bulunmaktadır.

Elektrikli  ve Lazer Ölçüm Cihazları Nelerdir

- Gelişen teknoloji ile birlikte birçok ölçüm cihazı da değişim göstermektedir.
- Buna bağlı olarak elektrikli metre gibi birçok elektrikli ölçü aletleri piyasada bulunmaktadır.
- Yine çokça kullanılan lazer metre de yeni nesil ölçü cihazları arasında sıklıkla karşımıza çıkan bir üründür.
- Günümüz teknolojilerinde klasik usuller yerini bu tarz elektrikli metre ve lazer metre gibi cihazlara bırakmaya başlamıştır.

Lazer Metre Kullanım Alanları Nelerdir

- Lazer metreler genel anlamda lazer ışınları yardımıyla hassas ölçümler yapmada yardımcı olan bir ölçüm cihazıdır.
- Bununla beraber günümüzde lazermetre olarak hassas ölçüm yapan cihazların yanında uzaklı mesafesi, alan eğimi ve odaların hacmini belirleyebilen cihazlar da bulunmaktadır.
- Genel olarak pratik kullanım kolaylığı nedeniyle tek elle kullanılan lazer ölçüm cihazları en sık şekilde karşımıza çıkan ürünlerdir.
- Lazer metrelerin kullanımında hassas ölçüm esnasında ölçüm cihazının sabit bulunması gerektiği için tripod ayak gibi yardımcı ekipmanlarda kullanılabilmektedir.
- En çok yapı ve dekorasyon, harita teknik işleri ve inşaat sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.
- Yine lazermetre fiyatlarını değerlendirecek olursak özellik ve fonksiyonlarına göre fiyatlandırma farklılık arz edebilmektedir.
- Sadece hassas ölçüm yapan cihazlar bunun yanı sıra uzaklık ve eğim ölçen cihazlara göre daha uygun fiyatlardan sunulmaktadır.

Sonuç olarak gelişen teknoloji ile birlikte birçok hassas ve zor ölçümleri başarıyla yerine getirmek mümkündür. Birçok elektrikli ölçü aletleri ve çeşitli lazer ölçüm cihazları klasik yöntemlerle pek mümkün olmayan ölçümlere sağlıklı biçimde ulaşmak mümkün olmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.