2000 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Sepetim
Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
3 4
Silikon Tabancası

Silikonun etken maddesi polisiloksandır. Kimyasal yapısında karbon yerine ardışık olarak dizilmiş silisyum ve oksijen atomları içeren polimerlerin ortak adıdır. Silikonlar en sık sıvı, reçine veya elastomer şeklinde üretilir. Sillikon molekülleri çoğunlukla silisyum moleküllerine bağlı metil ya da fenil grupları içerir. 

SİLİKON NE İÇİN KULLANILIR?
   
Silikon kuvvetli bir yapıştırıcıdır. İki nesneyi/malzemeyi birbirine bağlamada ve yapıştırmada kullanılır. 

SİLİKON NASIL UYGULANIR?
     
Silikon bir tüpün içine konulmuş (soğuk silikon) veya şeritler halinde kesilmiş şekilde (sıcak silikon) üretilir. Her ikisini uygulayabilmek için silikon tabancası kullanılmaktadır. Soğuk silikonu uygulayabilmek için plastik veya metalden üretilmiş, el gücüyle presyon (baskı) yapan tabanca tercih  edilir. Sıcak silikonu uygulayabilmek için ise elektrik gücüyle şerit silikonu eriten silikon tabancası tercih edilmelidir.

SOĞUK SİLİKON VE SICAK SİLİKON ARASINDAKİ FARK NEDİR?
     
Soğuk silikon; pencere takılması, kapı montajı, dolap-sehpa yapımı gibi daha kaba işlerde tercih edilir. Sıcak silikon ise daha ince, estetik ve el becerisinin önemli olduğu; el sanatları ürünleri, tepsi yapımı gibi işlerde tercih edilir. Günümüzde sıcak silikonun hobi amaçlı kullanımının, "kendin yap" kültürüyle oldukça arttığı görülmektedir. 
     
Soğuk silikonun uygulaması kolaydır, kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar sınırlıdır, kullanıma hazır ve pratiktir. Sıcak silikonda ise tabanca tarafından sıvılaştırılmış silikonun kurumasını beklemek gerekir, kullanımı için mutlaka bir elektrik kaynağı bulunmalıdır. 
     
Soğuk silikon tüpün ucuna takılan aparatlar ile işe ve tercihe göre kalın veya ince şeritler halinde uygulanabilir, sıcak silikonda ise silikon tabancalarının uçları standarttır.

SOĞUK SİLİKON TABANCASI NASIL KULLANILIR?
     
Kullanımı oldukça kolaydır. Tabancanın arka kısmındaki vidalı kısım sonuna kadar gevşetilir, tüpün uç kısmı tabancanın uç kısmına denk gelecek şekilde yerleştirilir, vidalı kısım tüpün arka kısmına gelene kadar sıkılır. Tüpün ucundaki plastik tıpa kesilerek çıkarılır, tabanca birkaç kez sıkıldıktan sonra silikon tabancası kullanıma hazırdır. Tabanca her sıkıldığında tabancanın arka kısmındaki vidalı kısım tüpü sıkıştırmaktadır. Tüp bittiğinde vidalı kısım gevşetilerek tüp çıkarılır ve aynı işlemler tekrarlanır.

SICAK (ELEKTRİKLİ) SİLİKON TABANCASI NASIL KULLANILIR?
     
Kullanımdan önce silikon tabancası fişe takılı olmamalıdır. Soğumuş tabancanın arkasındaki silikon tutucu tel veya aparat gevşetilerek şerit silikon tabancanın arkasında bulunan kısma yerleştirilir, tutucu ile sabitlenir. Tabancanın fişi prize takılır ve bir süre ısınması için beklenir. Yeterli ısınmanın ardından tabanca sıkılır, silikon sıvı halde istenen yüzeye akar. Sıcak silikona temas edilmemelidir. Tabanca ile iş bittiğinde fişten çıkarılarak bir süre soğumaya bırakılmalıdır. Sıcak silikon şeritleri atık oluşturmaz, bittiğinde yeni şerit takılabilir.

HANGİ TİP SİLİKONU TERCİH ETMELİYİM?
   
Kısaca dayanıklılık ön planda olsun istiyorsanız soğuk silikonu, estetik ön planda olsun istiyorsanız sıcak silikonu tercih etmelisiniz. Kapı-Pencere-Set üstü ocak montajı gibi işlemlerde mutlaka soğuk silikon tercih edilmelidir. Anahtarlık, tepsi, basit tamir-montaj işleri için sıcak silikon kullanılabilir.

SİLİKON VE SİLİKON TABANCASI FİYATLARI
     
Soğuk (tüp) silikonların fiyatları 15-60 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat değişikliği ürünün menşei ülkesi, kalitesi, boyutu ve son kullanım tarihine göre belirlenmektedir. 
     
Soğuk silikon tabancası fiyatları 6-20 TL arasında değişmektedir. Soğuk silikon tabancaları metal veya plastik gövdeli olabilir.
     
Sıcak (şerit/mum) silikonların fiyatları 20-45 TL/KG şeklindedir. Bu fiyat değişikliği uzunluk, çap ve yumuşama sıcaklığına göre değişmektedir. Sıcak silikon alırken yumuşama sıcaklığına dikkat edilmesi çok önemlidir. Değer yükseldikçe kullanılan elektrik miktarı ve iş süresi artacaktır. Optimum değer 85 santigrat derecedir. 
   
 Elektrikli silikon tabancası fiyatları ürün kalitesi ve performansına göre 30-150 TL arasındadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.