sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 714 ürün görüntüleniyor.
Hırdavat Malzemeleri

Hırdavat, her türlü tamir ve tadilat işlerinde ihtiyaç duyulan ve kullanılan malzemelerin hepsine hırdavat adı verilir. Binalarda, evlerde, okullarda, bahçeler de akla gelebilecek her yerde oluşan tamir işleri için hırdavatçı dükkanların da pek çok çeşitte hırdavat ürünü bulunur.

Hırdavat Malzemeleri Nelerdir?

İnşaat Malzemeleri:
Çeşitli yapıştırıcılar, malzemelerin yapısına göre ahşap veya metal gibi malzemelerin birleşmesinde kullanılırlar. Yine yapıştırıcı, bağlayıcı özelliği olan macunlar, kapı, pencere gibi yerlerde sıklıkla kullanılırlar. Derz aralarında kullanılan derz kalemleri de yine inşaat sektöründe çokça karşılaşılır.
Mobilyaların bakım spreyleri de inşaat alanında bulunan hırdavat malzemeleri kategorisinde yer alır.

Boya Malzemeleri:
Herhangi bir yüzeyi veya eşyayı boyamak için kullanılan çeşitli boyutlardaki fırçalar, değişik renklerde ki boyalar, bu boyalar da malzeme cinsine göre değişkenlik gösterir. Boyalar kutu veya sprey şeklinde olabilir. Kullanılacak olan alana göre en uygun olan cinste boya tercih edilmelidir. Boya işleminde temizleme kısmı için fırça ve süpürge, paspas gibi ürünler de boya hırdavat malzemeleri arasında yer alır.

Bağlantı Aparatları:
Bağlantı yapılması gereken yerlerden çekmece, kapı, pencere, kapı altları ve kenarları, kapı gergisi ve köşe bağlantı aparatları, vidalar, kelepçeler, raf altları veya yanları için metal raf tutucular bağlantı aparatlarıdır. Bunlar genelde metal malzemelerden elde edilmiş hırdavat ürünleridir. Metal olması sağlam olmasını gerektirdiği için ve yüke karşı dayanımının yüksek olmasının istendiği için gereklidir.

Kasa ve Kilitler:
Kasa ve kilitlerde hırdavat malzemeleri arasında yer alır. Çeşitli kilit tipleri hırdavatçı dükkanların da karşımıza çıkar. Kapılar için kilitler, serbest ve daha küçük çaplı olan asma kilitler, çekmeceler için üretilmiş çekmece kilitleri gibi kilit çeşitleri metal hırdavat ürünleridir. Otel, ev, iş yerleri veya diğer yerler de bulunan kasalar da yine hırdavat malzemeleri arasında yerini alır. Ancak hırdavat malzemeleri satan yerlerde bulunan kasalar daha küçük çaplıdır.

Güvenlik Malzemeleri:
Tamir ve tadilat işleri yapılırken kullanılması gereken güvenlik malzemeleri de hırdavatlardır. Değişik kalınlık ve boyutlardaki eldivenler, gürültülü ortamlar da kullanılması gereken kulaç tıkaçları, kimyasal bulunan veya toz oluşumu olan yerler için işe uygun maskeler, kaynak yapılan yerler de gözleri korumak için kaynak maskesi, uyarı levhaları, dolap veya çekmecelerin açılmaması için dolap ve çekmece kilidi, bunlar genelde küçük çocukların tehlikeli eşyalara ulaşmasını engellemek için kullanılır.

Baş kısmını korumak için tercih edilen baretler genelde inşaat işlerinde mutlaka takılması zorunlu güvenlik ekipmanlarıdır. İşe uygun olarak vücudu korumak amaçlı olarak giyilen tulumlar da iş güvenlik malzemelerindendir.

Tamir İşlerinin Vazgeçilmezi Takım Çantaları:
Takım çantaları içerisine vida, çekiç, kerpeten gibi metal tadilat eşyalarının yerleştirildiği ve küçük ve birbirine yardımcı parçaların bir arada durmasını sağlayan çantalardır. Bu çantaların boyutları ve taşıyacakları ağırlıklar da değişkenlik gösterir.

Ölçü Aletleri:
Metreler herkes tarafından bilinen en basit ölçü aletidir. Bunlar hırdavat malzemeleri dükkanların da mutlaka bulunur. Bunlara şerit metre adı da verilir. Uzunlukları boyutlarına göre değişir.

Bantlar:
Bantlar değişik işlevlere göre ayrılır. Her yüzey için bant türü değişir. Bez bant, derz bantları, çift taraflı bantlar, kenar bantları, koliler için koli bantları, elektrik kabloları için kullanılan elektrik bantları gibi bant çeşitleri hırdavat kategorisinde yer alır.

Testere ve Kesiciler:
Sert cisimlerin kesiminde kullanılan testereler, el testeresi veya elektrikli testere şeklinde olabilir. Testerelerin kesici kısımları içi teller veya diğer ekipmanlar hırdavatçılarda bulunur. Diğer kesiciler ise yan keski ve maket bıçağı gibi daha küçük çaplı kesim işleminde kullanılan aletlerdir.

Silikon ve Mastikler:
Silikonlar kapı, pencere gibi yerler de boşlukları doldurmaya yarayan genelde şeffaf veya beyaz renkli kuruyunca sertleşen yapıştırıcı özelliği olan ürünlerdir. Silikonları kullanmak için silikon tabancasına ihtiyaç duyulur. Silikon tabancası silikonun sıkılmasına yarayan basit işlevli elle çalışan bir alettir. Mastikte silikon gibi yapıştırma ve dolgu işlevi gören bir hırdavat malzemesidir.

Diğer Hırdavat Malzemeleri:
İnşaatta daha çok kullanımı olan yük taşıma aletleri, bir yükü tekerlekli rap üzerinde itme kuvveti ile bir yerden başka bir yere taşımada kullanılan aletlerdir. Caraskallar da yükü kaldırmak için büyük makinelerin ucuna bağlanan metal dayanımlı yükleri kaldırıp bir yere taşımaya yarayan aletlerdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.